Istanbulmark Interactive

Web Tasarım Programları

Web tasarım işlemleri bilindiği üzere çok meşakkatli ve bir o kadar da zor bir işlemdir. Bu nedenle web tasarım maliyetleri oldukça aşikâr.

Peki, bir web sitesi yapımı bakımından hangi aşamalar ve işlemlerden geçmektedir?

Web tasarım hususunu aşama olarak ele almalıyız. Web tasarım programlarını öğrenmek ve iyi bilmek sadece yeterli değildir. Bu size sadece bir aşama kaydettirir. Öncesi ve sonrası olarak herhangi bir bilgiye ve tecrübeye sahip değilseniz, web tasarım programları web sitesi yapmak ve kurmak için size yeterli olmaz. Bu sebeple web tasarım programlarına geçmeden öncede web sitesi tasarımı ve yapımı için temel materyaller nelerdir? Önce bunları bir ele alalım.

  • Web siteniz için isim (domain)

Kurmak istediğiniz web sitesi ile ilgili öncelikle kendinize bir isim tescil (domain tescil) ettirmeniz gerekmektedir.  Bu husus ziyaretçilerinizin web sitenize ulaşmaları açısından önemlidir, mümkün olduğunda kısa ve sade bir isim tercih etmelisiniz. Örneğin; www.istanbulmark.com

Bulduğunuz ya da mevcut isminizin uygunluk durumunu ve kaydını gerçekleştirebilmek için bir çok isim tescil firmaları (domain) bulunmaktadır.

Google vasıtasıyla “İsim Tescil” sorgulaması gerçekleştirdiğinizde size onlarca kuruluş sunacaktır.

  • Web sitenizi internette barındırmak (web hosting)

Tasarlayacağınız web sitenizin web tabanlı tasarım ve dizayn dosyalarını yayına sokabilmeniz için, bu konu ile ilgili özel olarak üretilen web sunucu makinelerine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bir çok kuruluş ve firma free olarak ücretsiz bir hizmet sunsa da bu pek mantıklı ve iyi bir fikir değildir. Bu sebeple size tavsiyemiz yerli bir web hosting firması ile ufak maliyetler karşılığında anlaşarak hizmet almanızdır.

Ufak maliyetlerle yerli bir web hosting firması ile anlaşmak ve bu hizmeti almak istiyorsanız yine aynı şekilde Google’yi kullanarak “Web Hosting” sorgulaması yaptığınız size onlarca web hosting (yer sağlayıcı) hizmeti sunan firma ve kuruluş sunacaktır.

Web Tasarım Programları Nelerdir?

Yukarıda verdiğimiz ilk iki madde web tasarım programlarına geçiş yapılmadan önce temel olarak bilinmesi tecrübe edilmesi gereken temel hususlardır. Bu konuda yeterli olarak bilgi sağladıktan sonra web tasarım programları ile ilgili olarak kendinizi geliştirebilir ve ilerleyebilirsiniz.

Adobe Dreamweaver

Adobe’nin geliştirmiş olduğu, web tasarım ve yazılımların kullanımına sunulan kullanışlı ve kullanımı bir o kadar da kolay bir web tasarım programıdır. Basit ve kolay ara yüze sahip görünümü ile modern ve teknolojik alt yapısı size profesyonel bir web sitesi tasarımı yapabilmeniz için olanak sağlamaktadır.

Çalışma safhalarında kullanıcılara sağlanan görünüm kolaylığı sayesinde, dilerseniz tasarım görünümü, veya kod görünümü ya da her ikisini de ekrana sığdırarak size sunan çift taraflı görünüm ile dizayn aşamalarında pratiklik sunmaktadır.

Adobe Photoshop

Photoshop sayesinde web siteleriniz için etkileyici ve ilgi çekici tasarımlar üretebilir, düzenleyebilir ve web ortamına aktarabilirsiniz. İçerisinde barındırdığı onlarca efekt ve modüller sayesinde resimlerinizde ve görsellerinizde rahatlıkla oynayabilir, etkileyici ve akılda kalıcı menü ve butonlar yapabilirsiniz. Web tasarım olayına tamamı ile hakim bu programla aynı zamanda diğer tüm tasarım ihtiyaçlarınıza da çözüm üretebilirsiniz. Layer sistemi ve işleyişi ile çalışan program içerisine ekleyeceğiniz her bir görseli ayrı bir layer olarak görmekte ayrı ayrı olarak değerlendirmektedir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, düzenleme yapmak istediğiniz objenin layerını seçili konuma getirmeniz ve o layerde olmanızdır.

Copyright © 2015 | Her Hakkı Saklıdır.